גן פסלים בצפון - גן דודזון (דודסון): פסלי מוזאיקה, מסיכות פסיפס ופסלי טוטם | פרס יגאל אלון

פרס יגאל אלון למאירק'ה דודזון

פרס יגאל אלון למאירק'ה דוידזון 10.3.1995 


 

לאחר שיקול דעת, בחר חבר השופטים במאיר דוידזון, שמסכת חייו נצטרפה למופת חלוצי מתמשך, לחתן פרס יגאל אלון לשנת תשנ"ה. 

 

מאיר דוידזון, בפי הכל מאירק'ה, הוא מילידי תל-אביב הקטנה. משחר נעוריו התפרץ להימנות עם החלוצים, נוטלי-האחריות, עם החיים מתוך בחירה.  

מתוך בחירה יצא בן הארבע-עשרה לעבוד לפרנסתו. כך בן השבע-עשרה שעם עוד ארבע נערות ונערים ייסד את ה"קומונה" של תנועת השומר הצעיר בתל אביב. כך בן התשע-עשרה, שהיה ממייסדי קיבוץ ארצישראלי ב' בפתח תקווה, וכך בן העשרים ושתיים, שעם חבריו הקים בגבול הלבנון לפני 57 שנים את אחד מיישובי "חומה ומגדל", את קיבוץ אילון. 

 

עיקר ייחודם של חייו, כמו חייהם של אנשי סגולה לא מעטים בארץ, הוא בפרטים. במעשה מופת אחד, ועוד מעשה, ועוד מעשה, פרטים שבצירופם יחד הם נהפכים למופת חלוצי לרבים. בצד היותו איש ההתיישבות העובדת, תושב הספר הצפוני, היה מאירק'ה מנעוריו איש ה"הגנה", ועד מהרה צורף לחבורת המפקדים. הנה הוא מפקד על הטנדר של עפולה. הנה הוא בפו"ש. והנה הוא עם משה דיין בראש פלוגה אוסטרלית במערכה לשחרור לבנון משלטון וישי וגרמניה הנאצית. כשנפצע דיין, מקבל מאירק'ה את הפיקוד על פלוגתו. בפלמ"ח הוא מפקד פלוגה ב', אך הוא הולך אחר צו מצפונו ומתגייס כטוראי לצבא הבריטי, ונשלח עם פלוגתו לאיטליה. בתום הקרבות – הוא ממארגני תשע מספינות המעפילים הראשונות.  

 

לא נרבה בפרטים, אך נזכיר עוד שזמן קצר אחרי שובו לקיבוצו, נקרא מאירק'ה שוב לשירות ב"הגנה" שבמהרה תהיה לצה"ל – כמפקד הגדוד הראשון (51) בחטיבה ששמה חקוק בקורות ישראל והידועה עד היום כ"גבעתי". 

מאוחר יותר הוא מתמנה לסגנו של המח"ט, שמעון אבידן, ולראש המטה.  

ואיך לא נספר עוד, שגם אחרי שובו בתום המלחמה לאילון, הוא מוסיף להיקרא לתפקידי ביטחון. גם בימים הקשים שלאחר מלחמת יום הכיפורים, נקרא מאירק'ה לעמוד בראש המשמר האזרחי המרחב הגליל ולאחר מכן למטה הארצי, כסגנו של ראש המשמר האזרחי, ניצב מולה כהן. 

 

רק כשמלאו לו 63 שנה, שב תת-ניצב דוידזון לקיבוצו, לעבודתו – אהבתו, חיבור האריכאולוגיה ואומנות הפסיפס, עבודה שהוא מתמיד בה עד עצם היום הזה.  

על מסכת חיים זו, שהיא מופת חלוצי מתמשך, החלטנו להעניק השנה את פרס יגאל אלון למאיר דוידזון, חלוץ, לוחם ומפקד, שעם חבריו בנה בית קיבוצי בגבול הלבנון ובו הוא יושב, משפחתו הענפה סביבו, זה 57 שנים.  

 

על החתום: 

 

השר ד"ר אפריים סנה, יו"ר 

משה ריבלין, חבר 

חנוך ברטוב, חבר